środa, 9 kwietnia 2014

Warsztaty dziennikarskie w Krakowie

1 kwietnia 2014r.  redakcja gazetki szkolnej "Burza Mózgów" wyjechała do Krakowa na warsztaty dziennikarskie organizowane przez Junior Media, Grupę Orange i Gazetę Krakowską. W krakowskim Multikinie zebrała się grupa uczniów ze szkół małopolskich, a my byłyśmy jedyna szkołą z podkarpacia.  Dziennikarka z Gazety Krakowskiej opowiedziała o pracy w redakcji, a później został zapowiedziany konkurs na imię Zebry- maskotki gazety Nasze Miasto. Oczywiście wzięłyśmy w nim udział i okazało się, że nasza propozycja- Mediuś - zdobyła II miejsce. Byłyśmy zaskoczone, ale i szczęśliwe, bo nagrodą było 14 biletów do Parku Wodnego w Krakowie. Dobrze, że nauczycielkom udało się przedłużyć termin biletów do czerwca, w innym wypadku musiałybyśmy wrócić do Krakowa jeszcze w kwietniu, a to by było trudne. Wyprawa do królewskiego miasta się udała, piękna pogoda, niezwykła atmosfera starego miasta i przygody Prima Aprilisowe w pociągu. Dzień pełen wrażeń. A co napisali o tym spotkaniu w Gazecie Krakowskiej:


"Pressik" i prasa na warsztatach Junior Media
Data dodania: 2014-04-02 13:31:27 Elżbieta Cegła
Ponad 150 uczniów małopolskich szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczyło w dziennikarskich warsztatach Junior Media. Z krakowskiego zoo uciekła zebra. Na wolności wybrała Multikino i spotkała się z twórcami szkolnych gazet, które powstają w ramach projektu Junior Media. To stworzona w Grupie Wydawniczej Polskapresse elektroniczna platforma służąca redagowaniu gazet przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w całej Polsce.
() Twórcy szkolnych gazet z małopolskich szkół coraz lepiej znają warsztat dziennikarskiej pracy
W Małopolsce z roku na rok powiększa się dziennikarski narybek. Redaktorzy tworzą publikacje na wysokim poziomie, piszą nie tylko o tym, co dzieje się w ich szkole, ale także w najbliższej okolicy oraz o problemach globalnych. Piszą też w językach obcych. W redagowaniu szkolnych gazet pomagają nauczyciele. Co miesiąc najlepsze tytuły wybrane przez internautów oraz redakcyjne jury dzienników regionalnych i 50 pism z całego kraju drukujemy w najnowocześniejszej w tej części Europy drukarni prasowej w Sosnowcu. 
   Dla młodych dziennikarzy i redaktorów organizujemy również specjalistyczne warsztaty. Właśnie kolejne odbyły się wczoraj w krakowskim Multikinie. O redakcyjnej kuchni wydawanych w Małopolsce trzech tytułach - "Dzienniku Polskim", "Gazecie Krakowskiej" i bezpłatnym "Naszym Mieście" mówiła red. Elżbieta Cegła. O pracy działu marketingu i promocji opowiadał Grzegorz Lenartowicz. Jego kolega po fachu Marek Moskalik wystąpił zaś w podwójnej roli - zdobywcy kryształowej kuli Kamila Stocha, którego zaprosiliśmy na konferencję prasową ze szkolnymi dziennikarzami oraz w roli... zebry uciekinierki. Uczniowie wymyślali dla niej imię, nagrodziliśmy najlepsze. Wygrał zespół gazety "Sz(k)ołpress" z Gimnazjum w Kozłowie, nadając zwierzęciu imię "Pressik". "Mediuś" zaproponowała redakcja "Burzy Mózgów" z Publicznego Gimnazjum w Rakszawie, a "Zebrzyk" - zespół "Wróbelka" z NSP we Wróblowicach. 

Piotr Niewolski i Arkadiusz Wesołowski z Fundacji Orange mówili o bezpieczeństwie w sieci. Wyświetlono też filmy edukacyjne. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz